Zaplanowane na ostatni weekend września (26-27.09) regaty jachtów żaglowych sterowanych radiem na zatoce puckiej w okolicy przystani MOSIR tuż obok portu rybackiego były dla zawodników uprawiających radiojachting podsumowaniem krótkiego i bardzo trudnego sezonu żeglarskiego ze względu na rygory epidemiologiczne związane z koronawirusem. W punktacji rankingowej Pucharu Polski na 2020 rok zawodnicy, którzy zgromadzili największą ilość punktów startując w regatach eliminacyjnych i Mistrzostwach Polski zdobywają tytuł najlepszego sternika sezonu w kategorii najlepszy junior, senior oraz klub.

Regaty zakończenia sezonu to też walka o Puchar Przechodni Wójta Gminy Wejherowo i tytuły Mistrza Polski na rok 2020 w najbardziej popularnej klasie 1 metra jachtów żaglowych sterowanych radiem (F5-E). Ze względu na duży przekrój wiekowy startujących zawodników tytuły przyznawane są aż w 4 kategoriach wiekowych: junior, senior, młodzik, senior starszy (oldboy). Tegoroczne kończące sezon regaty rozgrywane były przy bardzo sprzyjającej żeglarskiej pogodzie, co pozwoliło na rozegranie 30 wyścigów w 10 kolejkach, a sternicy wyłonieni drogą eliminacji pływali w 3 grupach. Poważnym mankamentem i utrudnieniem w żegludze dla małych jachtów okazało się pływające zielsko, które zaczepione o płetwę kilową czy ster poważnie je spowalniało na trasie wyścigu wpływając na jego wynik. Ogółem w regatach startowało 36 zawodników reprezentujących 12 klubów z różnych regionów Polski. Ponieważ regaty miały charakter otwarty, gościliśmy również 1 zawodnika z Niemiec. Reprezentanci RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo wywalczyli łącznie 6 medali (2 złote, 2 srebrne, 2 brązowe) z 12 do zdobycia w Mistrzostwach Polski. W zespole „Blizy” zabrakło pretendenta do medalu Mistrzostw Polski w grupie seniorów – Juliana Damaszk, który ze względu na kwarantannę nie mógł w nich uczestniczyć. W Pucharze Polski wszystkie pierwsze miejsca zajęli zawodnicy RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo.

– I miejsce, najlepszy sternik sezonu regatowego 2020 w kategorii junior – Kacper Konkol, RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

– I miejsce, najlepszy sternik sezonu regatowego 2020 w kategorii senior – Andrzej Becker, RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

– I miejsce, najlepszy radiojachtklub sezonu regatowego 2020 – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

Zdobywcą Pucharu Przechodniego Wójta Gminy Wejherowo w Regatach Zakończenia Sezonu 2020 został Jan Springer z JKM RODA Gdynia, który zdecydowanie wygrał całe regaty rozgrywane w Pucku zdobywając również tytuł Mistrza Polski Seniorów w klasie F5-E. Janek to najlepszy zawodnik tej dyscypliny sportu na świecie, multimedalista, aktualny Mistrz Świata i Polski w dwóch klasach z trzech rozgrywanych (F5-M, F5-E).

Na zakończenie regat w Pucku zaplanowano wyścig specjalny dedykowany pamięci Kazimierza Dzięcielskiego i Grzesława Suwalskiego – postaci nierozerwalnie związanych z RJK „Bliza” i polskim radiojachtingiem. Puchary przekazane przez mieszkającą w Niemczech panią Beatę Walicką trafiły w ręce Mistrzów Polski seniorów (Janka Springera) i juniorów (Kacpra Konkola), którzy okazali się bezkonkurencyjni również w tym biegu. Medale, puchary, dyplomy oraz nagrody zwycięzcom wręczali: Marzena Muller – przedstawiciel RJK „Bliza”, Jerzy Springer – komandor krajowej sekcji jachtów sterowanych radiem, Andrzej Byczkowski – dyrektor PZPOW Wejherowo.

Organizator regat Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie dziękuje Wójtowi Gminy Wejherowo, Staroście Powiatu Wejherowskiego oraz Burmistrz Miasta Puck za pomoc i wsparcie w organizacji regat jachtów żaglowych sterowanych radiem.

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI F5-E

Seniorzy:

 1. Jan Springer – JKM RODA Gdynia
 2. Mieczysław Muller – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo
 3. Bartłomiej Jereczek – Wirland Mausz Parchowo

Juniorzy:

 1. Kacper Konkol – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo
 2. Wiktor Perskiewicz – SM Osiedle Świdwiń
 3. Błażej Dąbrowski – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

Młodzicy:

 1. Igor Pawłowicz – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo
 2. Błażej Pawłowicz – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo
 3. Marcin Osuch – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

Senior-starszy (oldboy):

 1. Marcin Gransicki – Radiojachting Szczecin
 2. Bogdan Mikołajczyk – Radiojachting Szczecin
 3. Kazimierz Domalewski – TKM Gdynia

Skip to content